• Hlavní strana
  • Aktualita: 8 důvodů, proč zdravě pochybovat o venkovní svatbě

8 důvodů, proč zdravě pochybovat o venkovní svatbě


Romantické prostředí rozkvetlé louky nebo starého statku. Výhled do okolní krajiny. Stromy a příroda vůbec jako ta nejpřirozenější, živoucí rekvizita… Tak nějak spousta párů, které si plánují říct své „ano“, sní o ideálním svatebním dni.

 

Svatba pod širým nebem je nepochybně kouzelnou vzpomínkou, k níž se po zbytek života vracíte. A ty fotky! Jenže to má ne jeden, ale hned celou početnou řadu různých háčků (a háků), které se budou snažit vám výjimečné životní okamžiky tu méně, tam více znepříjemnit. Vlastně s jistou dávkou pravděpodobnosti i úplně pokazit. A protože na svatbu nejde udělat reparát, je takové pokažení definitivní a neopravitelné.

 

Proč tedy podle nás není venkovní svatba úplně nejlepší nápad (a pokud do toho přece jen půjdete, co musíte nutně zařídit)?

 

Kulisy

Nesmíte podcenit přípravu. Zavčasu si zajistěte všechny potřebné přístřešky, párty stany, stoly a židle. Tedy vše, co byste měli v restauračním zařízení automaticky k dispozici. Nezapomeňte vyřešit přívod elektřiny ke spotřebičům – ledničce, výčepu, čokoládové fontáně, ale i osvětlení nebo aparatuře hudebníků. Improvizaci se při tom nevyhnete.

 

Fauna & Flóra

Ujistěte se předem, že několikahodinová návštěva rozkvetlé louky nikomu ze svatebních hostů nezpůsobí alergickou reakci na pyl. Zážitek vám bude znepříjemňovat obtížný hmyz, zvláště vosy. Za soumraku se o slovo (či kapku krve) začnou hlásit komáři.

 

Jen vítr to ví

I relativní bezvětří sem tam přináší závany svěžího vzduchu, které nadzvedávají neupevněné ubrusy a otáčejí zavěšenými fotografiemi nebo ozdobami. Při vyšší intenzitě pak kazí nevěstě účes a hrají si s neposlušnými volnějšími šaty.

 

 

Zvukový doprovod

Především pečlivějším až akurátním povahám nemusí být po chuti, když se s proslovem oddávajícího začne mísit zvuk právě prolétávajícího dopravního letadla, vzdálený lomoz projíždějícího vlaku nebo štěkot psa z nedaleké vsi. Na venkovní hudební produkci je naopak krátký klasický „magneťák“ – bez pořádné reprosoustavy jej téměř nebude slyšet.

 

Bůh slunce

Před samotným obřadem stojí za to si pohlídat, kterým směrem a pod jakým úhlem bude svítit slunce – to abyste náhodou u oltáře nebyli vyfocení s miniaturními přivřenými škvírkami místo očí. Paprsky by před hostinou neměly napřímo dopadat ani na přichystané jídlo, snížila by se tím kvalita pokrmu.

 

Bůh deště

S nepřízní osudu prostě někdy nesvedete vůbec nic. O celodenním prudkém lijáku asi není třeba vést polemiku. Ale i když třeba proprší dva dny před svatbou a v onen den se krásně vyčasí, stejně je velmi pravděpodobné, že terén bude neuvěřitelně rozbahněný nebo podmáčený, a tím pádem obtížně schůdný. Tady vám sebelepší párty stan nepomůže. Přízeň svatého Petra je zkrátka pro zdar venkovní svatby klíčová.

 

 

Snížený komfort

Veškeré vaše počínání ve venkovních prostorách musí zdobit obezřetnost. Umazat si boty nebo kalhoty, zabořit se podpatky do hlíny, natrhnout si šaty o bodlák či trnitý šlahoun? To jde až příliš snadno.

 

Zároveň je potřeba se postarat o pohodlí svatebních hostů. Kvůli případnému večernímu chladu mějte připravené deky a podsedáky. Už na obřad mějte nachystané židle pro starší účastníky, kteří by nemuseli vydržet po celou dobu stát. A jak je to vlastně s nejbližšími toaletami a tekoucí vodou?

 

Pro jistotu

Pokud místo vaší svatby spadá do kategorie netradičních, bylo by určitě fajn kontaktovat majitele pozemku a obstarat si jeho souhlas. Zvažte, zda v případě venkovní párty nebude nutné u příslušného úřadu zažádat o výjimku ze zákazu rušení nočního klidu po 22. hodině. Případné tahanice a příjezdy hlídek strážníků veselku zrovna neozdobí.

 

Závěrem

Venkovní svatba může být při souběhu příznivých okolností fantastickým zážitkem, ale pro milovníky jistot není dle našeho názoru nejvhodnější volbou. Osobně známe nevěsty, které se ani po několika letech nezasmály nad tím, že si tehdy ke svátečním šatům za 15 tisíc musely narychlo sehnat gumáky z tržnice. Naopak ženich, který několik hodin před obřadem obkopával párty stan, aby si kolem něj proudy vody našly cestu, to už dnes bere s humorem.

 

Jestliže se děsíte neočekávaných situací a vadí vám, když se nemůžete na vše pečlivě připravit, rozhodněte se raději pro svatbu kombinovanou, nebo výhradně ve vnitřních prostorech. Nevíte si s něčím rady? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Zpět na všechny aktuality

Další článek