• Hlavní strana
  • Aktualita: Pozor na víno od strýčka i převoz dortu. 6 tipů ke svatebnímu cateringu

Pozor na víno od strýčka i převoz dortu. 6 tipů ke svatebnímu cateringu


Svatba bez výborného jídla a pití? To je samozřejmě absolutně nemyslitelné. Hostinu jejich velkého dne pojímají snoubenecké páry různě. A mnohdy se při tom chytnou do pasti nevědomosti či chybného úsudku. Přinášíme vám sadu tipů, které ilustrují, na co si dát pozor při plánování svatebního cateringu. Užijte si svatbu naplno a vyhněte se nepříjemným překvapením!

 

Zavčasu vyberte vhodné místo

Všem sezdaným již netřeba opakovat. Čím dříve si rezervujete prostory, kde se svatba bude konat, tím lépe. Hraničním minimem je v současné situaci půl až tři čtvrtě roku.

 

Rozhodně si nejdřív vyberte místo, a až potom dodavatele pohoštění. Opačný postup je problematický. „Zákazník mnohdy přijde s tím, že ještě nemá vybrané místo hostiny. My mu v tom případě nejsme schopní zakázku nacenit. Nevíme, jestli na místě poteče teplá voda. Co elektřina? A stěhování obrovského množství nádobí, ledniček někam na louku? To je celé další auto navíc,“ upozorňuje Monika Kadlecová, eventová manažerka brněnské cateringové společnosti Butcher’s.

 

Berte v potaz také na první pohled výhodné nabídky pronájmů prostor, které ale nejsou na pořádání velkých společenských událostí vybavené. Opět vám narostou náklady na catering, který musí vše potřebné zajistit ve své režii. Takže ve výsledku neušetříte nic, a možná vás to ještě vyjde dráž. „Proto centrum Abzac disponuje veškerým gastronomickým vybavením na špičkové úrovni. Catering vás tady vyjde výrazně levněji než v nevybavených prostorech,“ konstatuje manažer centra Radek Poláček.

 

 

Nespoléhejte na známosti

Odběhněme na chvíli od gastronomie. Baví se vaše dobrá kamarádka po víkendech vázáním kytic, bere to jako fajn přivýdělek a už se nemůže dočkat, až vaši svatební tabuli rozzáří úžasnou květinovou výzdobou? V naprostém pořádku, ale co když se to pokazí? Jiná kamarádka jí nesežene květiny? Onemocní? Dva dny před svatbou zavolá, že to prostě nestíhá? Co by, jste prostě bez výzdoby.

 

Profesionálové si nechají za své služby zaplatit, ale garantují vám, že za všech okolností dostanete přesně to, co jste si objednali. Mají nasmlouváno více dodavatelů, pro případ, že by jeden selhal. Je jich ve firmě více, jsou zastupitelní. Díky zkušenostem znají alternativy a náhradní řešení, umějí improvizovat. Jestli nesnesete pomyšlení, že by se něco mohlo pokazit, je dobré svěřit to do péče profesionálů.

 

Případ č. 1: Strýc vinař

Snoubenci si objednali cateringové služby na svatbu s tím, že víno servírovat nechtějí. Po samotném obřadu před obědem přijde ženichův strýc-vinař k obsluze a postaví před ni demižon bílého a demižon červeného, řka, že toto se dnes bude pít. Servis je právem překvapen, neboť samozřejmě nemá přichystány žádné džbány ani sklenice na víno, nemluvě o chlazení vína. Musí se začít řešit dilema. Poslat jednoho až dva lidi do firmy shánět příslušné vybavení a dostat se na place do personální nouze, nebo servírovat teplé víno do neodpovídajícího skla?

 

Obojí je špatně, především ale k tomu vůbec nemuselo dojít, kdyby počáteční komunikace ze strany snoubenců byla zcela jasná.

 

 

Případ č. 2: Půlnoční guláš

Snoubenci při objednávce upozornili cateringovou firmu, že chystají půlnoční občerstvení, které si kompletně zajistí ve vlastní režii. V den svatby kolem osmé hodiny večerní přijíždí na veselku pán s velkým hrncem kančího guláše v náručí. Divočáka prý skolil jediným výstřelem. Personál přelévá guláš do ohřívací nádoby a jde se shánět po potřebných talířcích navíc a chlebu k zakusování, na nějž nikdo nemyslel.

 

O půlnoci se zjišťuje, že guláš je zkyslý a nepoživatelný, musí se vyhodit. Otec nevěsty obviňuje obsluhu, že jídlo špatně ohřála a znehodnotila. Nikdo neví, kdy a v jakých podmínkách se guláš vařil, jakým způsobem ho po uvaření zchlazovali. Mezi svatebčany a cateringovou firmou vzniká zbytečný konflikt – pokud by snoubenci přišli s tím, že chtějí o půlnoci servírovat konkrétní množství porcí kančího guláše, dostali by je v perfektní kvalitě.

 

 

Mýtus: Nealko výrazně prodraží hostinu

Ta informace koluje mezi páry jako tichá pošta. Hlavně nedávejte žíznivému davu všanc třetinkové lahvičky s limonádami, projedete na tom majlant! Výhodnější přece je nakoupit v hypermarketu co nejobjemnější balení kol a toniků a pak je jen umístit do nějaké ledničky, odkud si je hosté budou nalévat…

 

Ano, pravda. Jen to teda není příliš slavnostní. A ani to se nemusí zcela vyplatit. Nikdy totiž nemůžete předem vědět, kolik se čeho vypije – pocitově proto v obchodě nakoupíte víc, než potřebujete, a pak se ještě pár měsíců po svatbě doma ládujete zbylými limonádami.

 

Pozor na dort

„Ani náznakem neuvažujte o tom, že byste si nechali upéct dort a poté sami řešili jeho převoz na místo svatby,“ důrazně varuje Radek Poláček. Podle něj je takový podnik nadmíru riskantní. Pokud se s dortem něco stane, nesete samozřejmě plnou zodpovědnost. Je proto lepší zaplatit dodavateli pár stovek za transport… Berte to jako takové pojištění před katastrofou.

 

Poraďte se

Rozhodně se nebojte zeptat na jakoukoliv nejasnost ať už cateringové agentury, nebo provozovatele společenských prostor. Praví profesionálové vám vždy rádi a ochotně poradí. Můžete se obrátit také na nás v Abzacu – klidně přijďte osobně a dejte si s námi dobrou kávu v designových prostorách našeho centra. Budeme se vám věnovat a určitě přijdeme na to nejlepší řešení právě pro vás.

 

Zpět na všechny aktuality

Další článek