• Hlavní strana
  • Aktualita: Boj proti skvrnám. V Abzacu jsme natřeli podlahu výběrovou kávou

Boj proti skvrnám. V Abzacu jsme natřeli podlahu výběrovou kávou


Nejen chutný životabudič. Káva je pověstná také jako znamenité přírodní barvivo. Její schopnost zapsat se nesmazatelně do různých povrchů je obdivuhodná, díky čemuž se například používá i k barvení velikonočních kraslic nebo dokonce k alternativnímu barvení vlasů. Proto nepřekvapí, že skvrny od kávy jsou velice houževnatým nepřítelem.

 

V Abzacu jsme k tomuto poznání dospěli díky provozu v našem suterénním kávovém salonku. Po různých školeních a workshopech tam na podlaze ze zámkové dlažby zůstávaly v okolí kávovarů a stolů nevzhledné kaňky, až byla zem flekatá jako alpská stračena. Skvrny se nedaly ničím vyčistit, protože kyselá káva porézní přírodní kámen naleptala a snadno se jím „prožrala“ do velké hloubky.

Bylo jasné, že kávových skvrn v dlažbě se již nezbavíme. Proto jsme se na celý problém podívali optikou hesla „Když je nepřemůžeš, tak se k nim přidej“. Místo toho, abychom se snažili skvrny vyčistit, uděláme z podlahy v celém podzemí jednu velkou skvrnu!

 

K pokrytí stovek metrů čtverečních jsme samozřejmě potřebovali hromadu kávy – celkem jí padlo 14 kilogramů, což odpovídá nějakým 1.750 standardním šálkům. Surovinu v podobě výběrové arabiky po době spotřeby (neprodala se kvůli koronavirové krizi) nám poskytla partnerská společnost Café Reserva.

 

Litry kávového odvaru jsme na dlažbu nanášeli uměleckým válečkem a nový povrch ještě překryli speciálním nátěrem využívajícím poznatků v oboru nanotechnologií. Je složen z drobných částic, které odpuzují kapalinu, ale zároveň zůstává prodyšný. Pokud se nyní na podlaze udělá loužička, pohodlně ji z povrchu setřete. Salonky Coffee, Tea, Julep, Punch a Old Fashioned navíc díky téhle nevšední brigádě získaly lehce tmavší vzhled, což působí elegantněji a útulněji.

 

Pokud víte o nějakém jiném prostoru, kde natírali podlahu výběrovou kávou, dejte nám vědět!

Zpět na všechny aktuality

Další článek