• Hlavní strana
  • Aktualita: Klubový talíř. Velká neznámá současné gastronomie?

Klubový talíř. Velká neznámá současné gastronomie?


Parádní věci v našich životech si zaslouží své místo na piedestalu, a jednou z nich je určitě i jídlo doprovázející různé slavnostní příležitosti a milníky. Oním podstavcem slávy, na nějž se takový pokrm klade, bývá klubový neboli předložní talíř (anglicky base plate).

Slavnostně prostřená tabule vykazuje při dodržování gastronomických standardů jisté náležitosti a mezi důležité elementy patří také právě to, že servis zahrnuje klubové talíře. Na něm totiž další inventář a pochopitelně i jídlo samotné ve vnímání hosta daleko lépe vynikne.

Důvodem pro použití klubového talíře nebývá jen výše uvedená rozmařilost v podobě odlišení slavnostního servisu od toho běžného. Jde totiž o jedinou stoprocentní ochranu ubrusu v případě vylití polévky či omáčky. A šetřit banketový textil, který spadá do úplně jiné cenové kategorie než obyčejný ubrus, je v zájmu každého zodpovědného provozního.

Klubový talíř bývá většinou porcelánový a bílý, i když současnému designu se meze nekladou… Každopádně nadčasovost velí, že krása se skrývá v jednoduchosti a nejvíce pozornosti by si mělo vždy vysloužit jídlo a pití. Klubový talíř mívá průměr lehce přes 30 centimetrů a leží na něm malá napronka, aby o sebe nádobí při používání nedrhlo.

Současná gastronomie, zvláště ta fine diningová, si lebedí v experimentování, a to včetně servisu. Do popředí se dostávají nové „neohrané“ materiály či na míru vytvořený servis každému servírovanému pokrmu. To je důvod, proč dnes ve světových restauracích nemají klubové talíře své pevné místo.

V českých reáliích je to ještě složitější. V socialistické době temna se gastronomie štěpila na dva zcela oddělené proudy: funkční síť provozoven pro bohaté zahraniční hosty Interhotelů na jedné straně a zbytek v podobě hospod a nalíváren pro ostatní. Tuzemský host měl tedy po několik desetiletí jen minimální šanci klubový talíř v restauraci zahlédnout, nebavíme-li se o těch, kteří v Interhotelech pracovali nebo vykonávali praxi. Ani v nastalém porevolučním chaosu nezbylo pro gastronomickou noblesu v tuzemských restauracích téměř žádné místo.

Dnes (velmi zjednodušeně) existují dvě cesty restauračního servisu pokrmů:

  1. důraz na designový inventář, který bývá na stole dominantou a prostředkem k ohromení.
  2. minimalismus mající ambici servírovat krásné jídlo na designově čisté a jednoduché nádobí. Právě druhý přístup dovoluje širší využití klubového talíře.

Jeho použití nemá valného významu při práci s klasickým á la carte menu v běžné restauraci – to byste jej museli správně po každém hostovi několikrát denně umývat, což je jistě zbytečným zásahem do ekonomiky a udržitelnosti provozu. Pro velmi slavnostní příležitosti jako promoce, svatby či oslavy kulatých narozenin jsou ale klubové talíře zajímavým prostředkem ke zvýšení úrovně servisu a odlišení se od průměru.

My je v Abzacu při těchto událostech v rámci servisu nejvyššího standardu používáme a akcentujeme tak výjimečný charakter hostiny. A chcete slyšet jedno tajemství? Klubový talíř se taky hodí k podávání chlebíčků nebo jednohubek – prostě se jich na něj vejde o něco více :-)

A tady si pro vyváženost přečtěte jeden negativní názor na používání těchto talířů.

 

Zpět na všechny aktuality

Další článek