• Hlavní strana
  • Aktualita: Pohled za kulisy. Jak jsme fotili bannery na web CBA

Pohled za kulisy. Jak jsme fotili bannery na web CBA


Už je to nějaký ten pátek, co jsme členům České barmanské asociace představili nový web naší organizace. Jeho redesign vznikal mnoho měsíců, a vlastně ještě zdaleka nemáme úplně hotovo. Protože jsme na stránkách nechtěli obrázky z fotobanky, rozhodli jsme se, že si nafotíme vlastní. Strávili jsme tím celé dva dny, přičemž nejvíce času zabrala instalace jednotlivých scén, zkoušky nasvícení a vymýšlení děje fotek. Výsledek je ale originální a podle nás za námahu stojí!

 

Podívejte se, s čím vším jsme se při focení bannerů potýkali a jak jsme to řešili.

  

Příručky pro začínající fotografy i špičkoví profesionálové se shodnou – alfou a omegou fotografování je světlo. „Dostatek světla je důležitý pro dosažení ostrosti objektů v popředí. Kulisy je možné nasvítit barevným světlem a docílit tak zajímavého efektu,“ vysvětluje generální sekretářka CBA Kateřina Ryšavá, která se nejen pro tuto příležitost zhostila role fotografky.

 

Na nasvícení barmana použila dva přední reflektory, atmosféru pak doladil barevný osvětlovač s možností volby barevnosti a intenzity osvětlení, který je umístěný pod barovým pultem. Jednotlivé bannery tak na pozadí získaly lehce odlišnou barevnou náladu – od modré přes fialovou po oranžovo-červenou.

 

Fotografování je samo o sobě výsostně kreativní profesí, u níž si občas ještě musíte pomoci i různými rukodělnými činnostmi. V tomto případě bylo praktické vyrobit si jakýsi papírový průzor a překrýt jím displej fotoaparátu.

 

„Zadání fotografií bylo v konkrétních, nestandardních rozměrech prudké šířky. Abychom tyto proporce splnili, vytvořili jsme si clonu s výřezem výsledného rozměru. Díky tomu jsme například hned na začátku focení zjistili, že musíme jít dál od scény a rozšířit ji. Kdybychom fotku ořezávali až v počítači, nevyšlo by nám to, a práci bychom museli kompletně opakovat,“ upozorňuje Kateřina Ryšavá. Jelikož jsou na webu tři různé formáty bannerů, vyrobila tři různé, jim odpovídající, clony.

  

Osvědčilo se nám ihned zobrazovat nafocené snímky na monitoru počítače. Kateřina totiž mohla okamžitě zhodnotit neuspokojivý výsledek a přenastavit scénu včetně detailů, které by šlo na displeji fotoaparátu snadno přehlédnout. Všimli jste si třeba, jak se na výsledných snímcích pěkně vyjímají manžetové knoflíčky?

 

Jaké je vaše překvapení, když po nastavení scény zjistíte, že pozadí netvoří pouze homogenní řady lahví, jak jste se původně domnívali, ale narušuje jej pás nasvícených skleniček. Řešení? Přimontování přídavného pultu, na nějž vyskládáte další řadu lahví. Na fotografii pult vůbec není vidět, a fotografka díky tomu nemusela měnit úhel záběru, který by nebyl natolik estetický.

 

Zpět na všechny aktuality

Další článek